Co warto zobaczyć z nastolatkiem w Karkonoszach?

Co warto zobaczyć z nastolatkiem w Karkonoszach?

Wakacje z nastoletnimi dziećmi to niezłe wyzwanie. Jednak odpowiedź na pytanie: co warto zobaczyć z nastolatkiem w Karkonoszach jest prosta. Rejon ten oferuje całkiem sporo atrakcji zarówno dla małych jak i dużych i tych prawie dorosłych. Oto, gdzie warto pojechać!

Nie ma chyba bardziej malowniczego rejonu niż ten. Co warto zobaczyć z nastolatkiem w Karkonoszach? Zacznijmy od tajemniczych miejsc – stara kopalnia, sztolnia i anomalia grawitacyjna.

Sprawdźmy jak to było przed wiekami…

Pierwszą propozycją jest Kopalnia Podgórze. Warto zadzwonić wcześniej i umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem, bo to właśnie on będzie tu skarbnicą wiedzy o tym miejscu. Niepozorna metalowa brama skrywa ogromne tajemnice, które przez lata były skrzętnie ukrywane. Koniecznie weźcie ze sobą grubą bluzę i kurtkę, bo nawet latem jest tam zimno i wilgotno. To podróż w przeszłość, aby poznać trochę historii i kultury tego regionu.

Kolejne miejsce to Sztolnie Kowary. Jeżeli zastanawiasz się co warto zobaczyć z nastolatkiem w Karkonoszach – to będzie świetny wybór. Powiedz tylko, że dawniej była tu kopalnia rudy uranu i od razu zasiejesz ciekawość w młodym, inteligentnym umyśle. Po kopalni można wędrować tylko z przewodnikiem, koniecznie z kaskiem na głowie. W tym przypadku również zabierz ze sobą coś cieplejszego do ubrania. Ponad 1200 metrów spaceru może sprawić, że nieźle zmarzniesz!

Następna propozycja to miejsce, które nazywane jest „Anomalia Grawitacji”. Okazuje się, że w tym konkretnym punkcie, grawitacja ma za nic prawa, jakie obecnie znamy. I wszystko dzieje się zupełnie inaczej niż jesteśmy przyzwyczajeni. Zapytaj nastolatka, dlaczego tak się dzieje – z pewnością szybko odnajdzie odpowiedź w swoim smartfonie. To ciekawe miejsce dla małych i dużych.

Co warto zobaczyć z nastolatkiem w Karkonoszach? – wyjdźmy na szlak!

Zwiedzając ten region z większymi dziećmi, a właściwie już nastolatkami, spokojnie można zaplanować wyjście na górskie szlaki. Najbardziej popularnym kierunkiem jest Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów i Karkonoszy. Wybierając prostsze podejście, spędzisz kilka godzin na marszu o średniej intensywności. Dasz radę i ty i nastolatek. Po drodze, można również zahaczyć o inny popularny punkt, czyli Słonecznik. Koniecznie ubierz jednak dobre buty oraz okulary przeciwsłoneczne. Na szczycie są niesamowite widoki, ale i bardzo wieje.

Aby prościej dostać się na Słonecznik, warto skorzystać z Miejskiej Kolei Linowej na Kopę. To dobry początek do zdobycia zarówno Śnieżki jak i innych, pobocznych szczytów. Wyjazd kolejką trwa około 20 minut i gwarantuje niesamowite widoki.

A może dziki zachód?

Rejon Karpacza słynie również z parku rozrywki „Western City”. Turyści mają okazję zobaczyć kowbojskie pokazy oraz spektakle. Każdy może również przejechać się bryczkami albo też konno. Uwaga, można też, oczywiście pod opieką kowbojów, rzucać nożami do celu i strzelać z łuku. Takimi atrakcjami nastolatek z pewnością nie pogardzi.

Rozrywka na pełnej adrenalinie

Jeśli lubicie mocne doświadczenia, warto również podjechać na tory saneczkowe Kolorowa. Jest to całoroczny tor, który z pewnością sprawi, że poziom adrenaliny znacząco wzrośnie. Spokojnie jednak, właściciele zapewniają, że dwuosobowe saneczki są wyposażone w specjalne pasy bezpieczeństwa, które skutecznie uniemożliwiają wypadnięcie.

Jedźcie na zamek!

Mowa tu o zamku Chojnik. Znajduje się na szczycie góry, która liczy sobie 627 m n.p.m. To budowla pochodząca z XIV wieku, która w części została odrestaurowana i cieszy oko spragnionych historii turystów. Zobaczycie więc zarówno dawne kuchnie jak i sale sądowe, a nawet cysterny na wodę!

Zobacz również: Wszystkie tajemnice Zamku Chojnik!