Zamek Chojnik: niezwykły zabytek w Karkonoszach

Karkonosze to wyjątkowe góry, a wycieczki po ich terenie sprawią wiele radości nie tylko miłośnikom przyrody i aktywnego wypoczynku. Atrakcji jest tu wiele, zatem i miłośnicy legend, i amatorzy historii znajdą tu dla siebie coś ciekawego. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych miejsc, któremu w trakcie wycieczki w Karkonosze koniecznie trzeba poświęcić swój czas, jest zamek Chojnik. Stał się on jedną z turystycznych wizytówek Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dumą Sobieszowa – jeden z najciekawszych dzielnic Jeleniej Góry. To właśnie z Sobieszowa prowadzą dwa szlaki turystyczne, dzięki którym można trafić na teren ruin. Na pokonanie każdego z nich należy przeznaczyć mniej więcej pół godziny. Każdy z nich jest szansą na zapoznanie się z pięknem Karkonoszy oraz na nacieszenie się pięknymi widokami.

Z kart historii – dzieje zamku Chojnik w pigułce

Kto dotrze do zamkowych ruin, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem dawnych zabudowań zamkowych oraz poznać dzieje tego obiektu. Wiadomo, że historia zamku Chojnik zaczyna się w XIV wieku, kiedy to, z woli księcia Bolka II Małego, zbudowano tu pierwszą budowlę o charakterze obronnym. Zamek ten jeszcze w XIV wieku trafił w ręce Schaffgotschów, którzy aż do XVII wieku sporo inwestowali w rozbudowę zamku. Niestety, wielki pożar w XVII stuleciu zniszczył ich starania, a opuszczony zamek zaczął się przemieniać w malowniczą ruinę. Na szczęście już w XVIII i XIX wieku Chojnik stał się atrakcją turystyczną oraz jednym z tych punktów, którym turyści planujący wycieczki w Karkonosze bardzo chętnie poświęcali swój czas. Do dziś zamek ten skutecznie przyciąga uwagę turystów, a jako siedziba Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego, stał się znany również jako miejsce organizacji ciekawych imprez historycznych oraz turniejów rycerskich.

Spacerkiem po zamku Chojnik – na co zwrócić uwagę?

Na co warto zwrócić uwagę podczas spaceru po zamkowych ruinach? Na bastiony zewnętrzne i basteję, w której od kilkudziesięciu lat działa schronisko turystyczne. Mimo niewielkich rozmiarów, cieszy się ono ogromną popularnością wśród turystów. Ciekawie prezentuje się zamkowa Strażnica, za którą rozpoczyna się Mały Dziedziniec. Powstały przy nim tak ważne dla dawnych mieszkańców Chojnika obiekty, jak stajnia oraz wieża. Istniał tu również loch głodowy, z którym wiąże się pewnie wiele tragicznych historii. Dalej czeka słynny pręgierz, będący najbardziej charakterystycznym elementem na terenie Dziedzińca Głównego. W tej części zamku czekają też takie pamiątki, jak pomieszczenie wykorzystywane dawniej jako miejsce sądów, dawna kuchnia oraz pomieszczenia przeznaczone dla załogi zamku.
Największym zainteresowaniem gości zwiedzających zamek Chojnik cieszy się jednak jego najstarsza, pamiętająca czasy średniowiecza, część. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest cylindryczna wieża, obecnie wykorzystywana jako rewelacyjny punkt widokowy. Można z niej podziwiać i Karkonosze, i Kotlinę Jeleniogórską, a taka sceneria zachwyci każdego.

Zamek Chojnik to wspaniała atrakcja, z której Karkonosze mogą być dumne. Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie Sobieszowa, ten u stóp słynnej budowli będzie mógł spędzić niezapomniany urlop. Ta część Dolnego Śląska przyciąga tych, którzy cenią sobie historyczne i przyrodnicze wycieczki, a liczne atrakcje, z jakimi można się spotkać w tej okolicy, na każdym gościu zrobią ogromne wrażenie.