Zaczynasz chodzenie po górach? W Karkonoszach znajdziesz idealne szlaki!

To nie jest tak, że na górskie wycieczki mogą wybierać się tylko doświadczeni piechurzy. Karkonosze mają szlaki, na których świetnie będą czuć się również początkujący, dla których wymagające trasy są jeszcze niedostępne. Poznaj więc najbardziej malownicze szlaki dla początkujących!

Ze Szklarskiej nad Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad tego typu po polskiej stronie Karkonoszy. Dość powiedzieć, że składa się aż z trzech kaskad, które łącznie mają wysokość aż 27 metrów. Bardzo stara legenda głosi, że w środkowej kaskadzie ktoś kiedyś ukrył prawdziwe skarby. Nie brakowało chętnych i odważnych, którzy wspinali się tam w poszukiwaniu bogactwa i kamieni. Oficjalne źródła podają, że nic nie znaleźli, ale zostawili po sobie wydrążoną jaskinię.

Trasa ta ma niespełna dwa kilometry i dojdziesz tam w niecałe 60 minut. Zacznij czerwonym szlakiem turystycznym w Szklarskiej Porębie, na osiedlu Huta. Nie sposób się tam zgubić, bo droga w przeważającej części jest wiedzie na wprost. Na początku jest kamienna, jednak potem zaczyna być już wyboiście. Jeżeli usłyszysz huk spadającej wody to znak, że jesteś już blisko. Wąwóz Kamieńczyka robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza, że stoisz na samym dole prawie 30 – metrowych skał.

Droga Przyjaźni Polsko – Czeskiej

Jest to bardziej wymagający szlak, o długości około 30 kilometrów. Wiedzie on głównym grzbietem Karkonoszy raz po stronie polskiej raz po czeskiej. Zaczyna się na Szrenicy, a potem wiedzie przez Śnieżne Kotły, Czarną Przełęcz, śląskie kamienie, Przełęcz Karkonoską. Potem są Śląskie Kamienie, Czarna Kopa, Przełęcz Sowia i w końcu Przełęczy Okraj. To trasa idealna dla wielbicieli przestrzeni i malowniczych widoków. Tych ostatnich podczas całej trasy nie brakuje.

Jeżeli wyjedziesz na Szrenicę kolejką, to przejście całą Drogą Przyjaźni Polsko Czeskiej nie jest już tak bardzo wymagające. Próżno szukać na niej bardziej stromych przewyższeń, a sama droga prawie w całości jest utwardzona. Gdy więc masz tylko jeden dzień w Karkonoszach, koniecznie wybierz właśnie ten szlak. Pod warunkiem rzecz jasna, że będzie dobra pogoda na górskie wędrówki.

Ze świątyni Wang na Śnieżkę

Na Śnieżkę można wyjść z wielu różnych punktów. Jednak ten najbardziej malowniczy a jednocześnie niezbyt wymagający, jest szlak biegnący ze świątyni Wang. Na początku idziesz przez płaskie równiny z tundrą. Droga jest w całości utwardzona kostką, więc nie ma ryzyka stromych czy niebezpiecznych podejść. Wiedzie obok Strzechy Akademickiej i schroniska Samotnia. Długość tej trasy to prawie dwanaście kilometrów i przejdziesz ją w około sześć godzin. Minusem jest fakt, ze w okresie wakacyjnym może tu być niezwykle tłoczno. To jeden z najbardziej ulubionych szlaków na Śnieżkę wszystkich turystów.

Ze świątyni Wang do schroniska Samotnia

Pozostawiając udeptaną trasę na Śnieżkę, kierujemy się niebieski szlak wiodący do schroniska Samotnia. To jedna z najbardziej widokowych tras. Podczas wędrówki będziesz widzieć Pielgrzymy, Kocioł wielkiego i Małego stawu, Śnieżkę, Kopę a także Czarny Grzbiet. Niebieski szlak sprawia trudność tylko na początku, w okolicach rozdroża Równieńka. Jednak później cała trasa nie jest już aż tak wymagająca.

Idąc niebieskim szlakiem, dochodzisz do Domku Myśliwskiego, w którym aktualnie znajduje się Ośrodek Edukacyjny Karkonoskiego Parku Narodowego. Następnie mijasz kocioł Małego Stawu i jednocześnie schronisko Samotnia. Możesz tu odpocząć i wyruszyć w drogę powrotną albo tez zostać na noc. Pamiętaj jednak, że w sezonie wakacyjnym lepiej zarezerwować sobie pobyt w schronisku.