Spacerem po Karpaczu. Poznaj ciekawe ścieżki spacerowe wokół miasta!

Powiedzmy to sobie od razu – nie każdy z nas jadąc w Karkonosze, ma siłę i ochotę wspinać się wysoko w góry. Być może wielogodzinne wędrówki to za dużo, zwłaszcza, gdy wybieramy się tam z dziećmi. Poznaj więc rozsądną alternatywę w postaci spaceru wokół Karpacza. Tu również znajdziesz piękne i malownicze miejsca!

Ogólne założenia

Niżej wymienione trasy to krótkie wycieczki bez dużych różnic w terenie. Nie będzie więc stromych podejść a także zejść, które mogą przestraszyć seniora czy małe dziecko. Wytyczone punkty są raczej mało wymagające, a jednak przyjemne. Z pewnością zbytnio się nie zmęczysz, a jednak miło spędzisz czas.

Karpacz- Karpatka

Jedną z mniej znanych atrakcji Karpacza jest góra o wdzięcznej nazwie Karpatka. Ma ona wysokość 726 m n.p.m. Nie jest ona jednak wynikiem ruchów górotwórczych, a pozostałością po kopalni srebra, jaka istniała w tym miejscu przed wieloma laty. Spacer tą trasą uwielbiają zarówno rodziny z małymi dziećmi jak i seniorzy, którzy nie mają już sił na górskie wyprawy.

Najlepiej wyjść z Konstytucji 3 Maja i skręcić w lewo, kierując się na Park przy Zaporze na Łomnicy. Już wtedy powinien rzucić się w oczy czerwony szlak. Idąc wytyczonym czerwonym szlakiem, dochodzimy do zapory. Warto pozostać w tym miejscu dłuższą chwilę i delektować się zachwycającymi widokami. Nie trzeba wyjść wysoko w góry, aby docenić piękno miejsca w którym się jest.

Po krótkim odpoczynku, należy przejść przez zaporę i kierować się albo niebieskim albo też czerwonym szlakiem. Oba krzyżują się w pewnym momencie, więc jeżeli w górę idziemy czerwonym, to schodzić możemy niebieskim i na odwrót. Jedno jest pewne, bezpiecznie dotrzemy do punktu wyjścia. Czas pokonania tej trasy nie jest długi, spokojnym krokiem przejdziemy ją w niecałe półtorej godziny.

Na Karpatce również warto zarezerwować sobie kilka chwil na oglądanie malowniczych widoków. Naszym oczom ukaże się cała panorama Karkonoszy. Wielbiciele skałek tworzących ciekawe konstrukcje, również znajdą coś dla siebie. Warto też dodać, że trasa ta jest w zupełności bezpieczna zarówno dla dzieci jak i dla osób starszych.

Droga do karkonoskiego Czakramu!

Czakram to według niektórych miejsce, które emanuje niesamowicie odżywczą mocą. Przebywający w jego obrębie zazwyczaj czują przypływ sił witalnych, a co wrażliwsi, również mrowienie w dłoniach oraz naprzemienne fale ciepła i zimna. Mało osób wie, że właśnie takie miejsce znajduje się również pod Karpaczem. Warto już na samym początku wspomnieć, że trasa ta będzie bardziej wymagająca niż na Karpatkę. Przewyższenia sięgają tu 450 metrów. Jednak pokonanie tej trasy wciąż jest do zrobienia zarówno dla sprawnego seniora, jak i osób podróżujących z przedszkolakami.

Całą trasę zaczynamy od zdobycia góry Karpatka i dalej, czerwonym szlakiem kierować się na Strzelczyk (784 m n.p.m.). Po krótkim odpoczynku, idziemy dalej, zboczem Grabowca. I tu warto wyostrzyć wzrok i wyobraźnię. Właśnie w tych okolicach znajduje się kompleks skalny, który swoim wyglądem przypomina Patelnię. Już najstarsze podania mówią, że w tym miejscu znajduje się karkonoski czakram, kumulujący energię pochodzącą z kosmosu. Zatrzymaj się więc tu na chwilę, nawet jeżeli twierdzisz, że to tylko bajki.

Podążając dalej szlakiem dochodzimy do skrzyżowania szlaków. I tu skręcamy w lewo, wybierając niebieski. Niebawem zobaczysz drogowskazy do Źródełka Miłości, położonego przy Kaplicy św. Anny w Sosnówce. Ponoć woda która wydobywa się z tego źródełka, ma uzdrawiające właściwości. Naukowcy już dawno zbadali jej skład i odkryli, że ma w sobie radon. Składnik ten ma silne właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Legenda i podania głoszą, że należy nabrać do ust łyk wody i okrążyć kapliczkę siedem razy. Dzięki temu zyska szczęście w miłości na całe życie. Podania nie mówią jednak, w którą stronę zacząć okrążanie…

Podążając dalej szlakiem, dochodzimy do najwyższego szczytu jaki znajduje się na Pogórzu Karkonoskim. Szczyt o wdzięcznej nazwie Czoło ma wysokość 873 m n.p.m. To jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicach Karpacza. Wielbiciele skałek również będą zadowoleni, gdyż jest ich w zasięgu wzroku mnóstwo.

Dalej przed nami jest Karpacz Górny i słynna świątynia Wang. Została ona przywieziona z południowej Norwegii i jest najstarszym drewnianym kościołem w Polsce. Idąc dalej niebieskim szlakiem, dochodzimy do węzła Karpacz Biały Jar. Podążając wciąż niebieskim kolorem, dochodzimy do centrum Karpacza, czym zamykamy nasz spacer.

Podczas tej trasy w sumie do przejścia jest aż 12 kilometrów, także jest to nieco bardziej wymagająca trasa, jednak jeżeli czujesz się na siłach, koniecznie wybierz się na tę wyprawę.