Spacer wokół Karpacza dla początkujących – trudniejsze trasy

Karpacz położony w samym sercu Karkonoszy, od lat przyciąga wielbicieli zarówno letnich jak i zimowych wspinaczek górskich. Nie każdy z nas jednak ma siłę i ochotę na kilkudniowe wycieczki górskie. Alternatywą są nieco mniej wymagające szlaki, z równie pięknymi widokami i zachwycającą przyrodą. Zobacz, jakie trasy przygotowane zostały wokół Karpacza! 

Z Karpatki przez Krucze Skały do Pohulanki

Od razu warto zaznaczyć, że jest to nieco bardziej wymagająca trasa. Przewyższenia sięgają tu 450 metrów, a sama droga to około 10 kilometrów. Ważne jednak jest to, że szlaki nie odbiegają za bardzo od centrum Karpacza. Jeżeli więc nie masz pewności, czy podołasz całej trasie, możesz ją w każdym momencie odpowiednio skrócić. I dostosować do własnych możliwości. Ogromna satysfakcja z pokonania całej trasy jednak gwarantowana!

Startujemy z zapory na Łomnicy, a potem wspinamy się na górę Karpatkę, która ma wysokość 726 m n.p.m. To stosunkowo łatwe podejście, które nie sprawi problemu ani dzieciom ani seniorom. Potem kierujemy się na zielony szlak i mijamy linię kolejową. Z zielonego szlaku warto zejść na moment, aby zdobyć Księżą Górę, o wysokości 610 m n.p.m. Nazywana jest również Gierkówką albo Górą Goeringa. Nawiązuje to do osób, które gościły w posiadłości znajdującą się nieopodal.

Po odpoczynku wróć na szlak i idź dalej, w kierunku Kruczych Skał. Znajdują się one na zboczu Kruczej Kopy. Skały te mają nawet 25 metrów wysokości. Uwielbiają wspinać się na nie miłośnicy wspinaczki. Wychodząc wyżej niż Krucze Skały,dochodzimy do punktu widokowego z którego rozpościera się widok na całe Karkonosze.

Jeżeli masz jeszcze trochę czasu i siły, możesz podejść na Pohulankę. To wzniesienie liczące sobie 715 m n.p.m. Potem droga prosto wiedzie do centrum Karpacza. Jak widzisz, ścieżka ta nie jest specjalnie wymagająca, jednak z pewnością dostarczy wielu pozytywnych wrażeń.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę?

Bez względu na to, czy wychodzimy na wymagający szlak, czy też na spacerowy, warto zachować dobre praktyki turysty górskiego. Przede wszystkim weź ze sobą niezbędne leki, jeżeli takie mogą być potrzebne na trasie. Ważne, aby przed wyjściem sprawdzić godzinową prognozę pogody i ubrać się adekwatnie do panujących warunków. Nie zaszkodzi również wysokokaloryczna przekąska. Miej ze sobą również telefon z naładowaną baterią oraz drobnymi pieniędzmi na niespodziewane wydatki. Co ważne, powiadom kogoś bliskiego, że wychodzisz na szlak. W razie niebezpieczeństwa, jako pierwsi mogą powiadomić pogotowie górskie o twojej nieobecności.