Karkonoskie atrakcje: z wizytą na zamku Chojnik

Zamek Chojnik jest cenną pamiątką z czasów średniowiecza oraz jedną z tych atrakcji, których podczas wycieczki w Karkonosze nie można pominąć. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Na czym polega jego wyjątkowość?

Dzieje zamku Chojnik

Powstanie zamku Chojnik jest ściśle związane z działalnością piastowskich książąt świdnicko-jaworskich. Już w XIII wieku na górze Chojnik powstał drewniany dwór obronny, wykorzystywany przez Bolesława Rogatkę głównie jako rezydencja myśliwska. W czasach Bolka II Małego (wnuka Władysława Łokietka), gród ten został przekształcony w gotycką budowlę obronną, mającą strzec granic księstwa świdnicko-jaworskiego.
W dziejach zamku Chojnik rolę wyjątkowo ważną odegrał ród von Schaffgotsch, zarządzający tym obiektem od końca XIV do XVII stulecia. To dzięki tej rodzinie średniowieczna budowla została w znacznym stopniu powiększona i upiększona. Potężne fortyfikacje oraz fakt, iż zamek powstał w miejscu z natury obronnym, miały istotny wpływ na to, iż budowla ta, mimo licznych oblężeń, nigdy nie została zdobyta. Do dziś zachowało się tu sporo cennych pamiątek z dawnych czasów, dzięki którym w trakcie wycieczki możemy poznać dzieje tej części Dolnego Śląska, a jednocześnie przekonać się o tym, jak ważną i potężną budowlą był swego czasu zamek Chojnik. Na co warto zwrócić uwagę w tym miejscu?

Zwiedzanie zamkowych ruin, czyli niezwykła lekcja historii

Spacer po terenie zamku Chojnik może się dla każdego z nas okazać rewelacyjną lekcją historii. W najstarszej części zamku, przeznaczonej dla księcia, wyróżnia się cylindryczna wieża ostatniej obrony oraz budynek mieszkalny. W XVI wieku, gdy zamek został rozbudowany, powstał nowy dziedziniec wraz z takimi obiektami, jak siedziba komendanta, kuchnia oraz stajnie. Do dziś na tym dziedzińcu wyróżnia się XVI-wieczny pręgierz, który został wykonany z kilku warstw kamiennych ciosów. Uwagę przyciągają też dawne mury obwodowe, które zdobią renesansowe attyki, oraz pozostałości fosy, która zapewniała mieszkańcom zamku jeszcze większe bezpieczeństwo. Obiekt ten do dziś robi ogromne wrażenie na zwiedzających, a pobyt na terenie zamku może się dla każdego z nas okazać rewelacyjną przygodą.